Klimamarket – klimatyzacja w domu

Klimamarket – klimatyzacja w domu

Kiedy na dworze robi się naprawdę ciepło, chyba wszyscy tęsknimy za odrobiną zimna. Jak się jednak okazuje, ochłodzenie pomieszczeń w ogóle nie musi sprawiać kłopotu – wystarczy jedynie właściwie dobrana klimatyzacja. Dla osób, które nie są zorientowane w temacie klimatyzatorów, przygotowaliśmy ten poradnik.

Jaką moc musi wykazywać klimatyzacja?

Moc klimatyzatora powinna być dopasowana do kubatury danego pokoju. Specjaliści są zdania, że do pomieszczenia o powierzchni do dziesięciu metrów kwadratowych i przeciętnej wysokości, potrzebujemy urządzenia o mocy 3,5 kWa. Powinniśmy jednak wspomnieć, że są to wartości tylko szacunkowe, a do szczegółowej oceny potrzebujemy jeszcze innych cech.

Który rodzaj klimatyzacji wybrać?

W sklepach znajdziemy przede wszystkim dwa rodzaje takich urządzeń – przenośne oraz stacjonarne. Największą z dobrych stron tych pierwszych są niewielkie koszty kupna, a także fakt, że można używać ich w różnych pomieszczeniach. Gdy zaś chodzi o efektywność, lepsza jest natomiast klimatyzacja stacjonarna – bardziej obniża temperaturę,a przy tym jest mniej hałaśliwa.

Idealne miejsca na założenie klimatyzacji

Klimatyzatory mobilne najlepiej zakładać na zewnątrz budynków, a produkowane za ich pomocą zimno musimy przetransportować do mieszkania za pomocą odpowiedniego węża. Klimatyzacja split może zaś znajdować się wewnątrz domu, ale producenci zalecają zakładanie klimatyzatorów typu split również na zewnątrz.