Pielęgnacja drzew – samemu czy z profesjonalną pomocą?

Pielęgnacja drzew – samemu czy z profesjonalną pomocą?

Parki w miastach wymagają wyjątkowej pielęgnacji – drzewa trzeba regularnie przycinać, a utrudniające widoczność konary usuwać. Kiedy konieczne jest frezowanie pni i kogo najlepiej zatrudnić do takiej pracy? Jakiej pielęgnacji wymagają drzewa w miastach? Zobacz nasz poradnik.

Pielęgnacja drzew – kiedy warto zdecydować się na wycinkę

Cięcia standardowe, instalowanie wiązań elastycznych, rozdrabnianie gałęzi – wszystkie te zabiegi przyczyniają się do poprawy estetyki parku, jak również bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie. Regularne przycinanie drzew w okresie ich wzrostu daje wiele korzyści – korona jest ładniej uformowana, a drzewo rodzi więcej owoców. O bardziej dojrzałe drzewa też trzeba dbać – martwe konary należy cyklicznie usuwać, a wówczas drzewa będą wyglądały nienagannie. Wycinka jest konieczna w przypadku, gdy korony drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Interwencja specjalistycznej ekipy jest potrzebna również po wichurach, kiedy połamane drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi.

Pielęgnacja drzew – wycinka a nowe przepisy

Polskie prawo ciągle się zmienia. Procedury z czasem przestały być tak dokuczliwe, jednak sama pielęgnacja terenów zielonych nie należy do łatwych zajęć. Bardzo często wycinka drzew wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu, ale jest on konieczny także w celu usunięcia pozostałości po korzeniach. Wówczas warto skierować swoje kroki do firmy zewnętrznej, która posiada doświadczenie w wycince. Jednym z najbardziej istotnych zabiegów jest frezowanie pni, które wykonuje się już po wycięciu drzewa. Stworzone do tego celu maszyny rozdrabniają korzenie. Zrębki drzew można potem zagospodarować np. jako biopaliwo.