Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Prawidłowo założone boisko, mające dobre podłoże i doskonałą murawę, nie tylko znakomicie wygląda, ale przede wszystkim perfekcyjnie spełnia swoje zadanie podczas rozgrywek. Naturalnym jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a więc ich stan się pogarsza, więc potrzebne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma rodzaj gleby, warunki wodno-terenowe bądź też typ trawy, wymaga dokładnej, właściwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej będzie powierzyć to zadanie fachowcom, którzy posiadają ogromną wiedzę o pielęgnowaniu takich obiektów, a poza ty dysponującym potrzebnymi do tego urządzeniami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najistotniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co podnosi jej odporność na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące oczywistą konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także zasilać nawozami, jednakże wszystko to nie wystarczy, nieodzowne jest podejmowanie czynności takich jak piaskowanie, aeracja, wertykulacja, dosiew trawy, walcowanie, włókowanie czy wymiana trawnika. Nazwy te pewnie mało powiedzą laikom, lepiej więc zadanie to powierzyć fachowcom, ponieważ wyłącznie właściwie zadbana murawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywania meczów, zaś zaniedbywanie pielęgnacji prowadzi do szybkiej degradacji nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, lecz murawa wymaga dużo więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu odpowiednich maszyn. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby oraz wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i zwiększa elastyczność trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Potrzebne na wiosnę walcowanie sprawia, iż korzenie trawy są lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera uschnięte części murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie można też zapominać o regularnym przycinaniu trawy – we właściwym momencie i na właściwą długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, specjalnych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Właściwie pielęgnować boisko są więc w stanie tylko profesjonaliści.