Murowanie oczek wodnych

Murowanie oczek wodnych

Oczka wodne zwykle kojarzą się nam z parkami albo wielkimi ogrodami. W rzeczywistości bez problemu można stworzyć je samemu przy własnym domu. Małe zbiorniki wodne nie potrzebują dużej przestrzeni ani wyszukanych warunków. Otoczone wspaniałymi roślinami i zadbane będą stanowić doskonałą ozdobę ogrodu, która pozwoli milej spędzać w nim czas.

Na co zwrócić uwagę budując oczka wodne?

Budowa oczek wodnych nie jest tak trudna i wymagająca, jak mogłoby się zdawać. Przy pewnej dozie chęci i pracy można stworzyć przy swoim domu urokliwe miejsce w sam raz do odpoczynku. Aby móc się nim długo cieszyć, należy zbudować oczko wodne w najbardziej optymalnym miejscu i za pomocą najlepszych budulców. Niezwykle ważne jest wybranie dobrego terenu i skuteczne przygotowanie go pod wykopanie oczka. Należy pamiętać o precyzyjnym zabezpieczeniu dna i granic. Uszczelnianie oczek wodnych jest podstawą bezpieczeństwa i skuteczności ich zakładania. Jeżeli w naszym ogrodzie nie ma tak dużo miejsca, aby stworzyć własne oczko wodne w odpowiednim rozmiarze, istnieje możliwość, aby wykorzystać gotową formę. Wtedy specjalne uszczelnianie nie będzie obowiązkowe.

Jak urozmaicić oczka wodne?

Oczka wodne same w sobie są pięknym urozmaiceniem ogrodów. Jeśli zdecydujemy się zasadzić dookoła wyjątkowe rośliny, jeszcze bardziej zyskają na uroku. Aspekt estetyczny to nie jedyna zaleta, jaką niosą ze sobą. Flora uatrakcyjnia oczka wodne, ale również maskuje ich niedoskonałości. Co szczególnie istotne, pomaga w utrzymaniu równowagi biologicznej w zbiornikach. Rośliny natleniają wodę, a dzięki temu, że ją ocieniają, zapobiegają nadmiernemu zwiększeniu jej temperatury. Dobrze jest odpowiednio skomponować roślinność otaczającą oczko, tak aby była nie tylko miła dla oka, ale również urozmaicona i nie sprawiała trudności w utrzymaniu.