Jak dobrze zorganizować sobie miejsce do pracy zdalnej?

Jak dobrze zorganizować sobie miejsce do pracy zdalnej?

Jak dotąd praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Z reguły była jakąś formą benefitu dla pracownika. W trakcie utrzymującej się od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już koniecznością. Lecz nie każdy umie poradzić sobie z tym systemem pracy. Kluczem jest właściwa organizacja. Jak więc zorganizować sobie pracę w warunkach domowych?

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, sporo przedsiębiorstw zdecydowało się przejść na tryb home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli uprzednio doświadczenia z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu bywa ogromnym problemem, bo zmusza ich do zastosowania paru nowych zasad.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy w domu?

Na wstępie trzeba wyznaczyć sobie wygodne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Jednakże nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe. Niekiedy posiadamy jedynie minimum miejsca na ustawienie stolika lub biurka i to także się sprawdzi. Kluczowe jest natomiast to, by strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Obowiązkowo trzeba również zwrócić uwagę na oświetlenie, żeby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie masz na wyposażeniu mieszkania ergonomicznego biurka czy krzesła to rekomendujemy rozważyć jego kupno na wyprzedaży bądź sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży w sieci.

Skrupulatne planowanie dnia pracy

W czasie pracy poza biurem kluczowa jest samodyscyplina i sumienność w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy działać tak samo, jak podczas pracy w biurze. Gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy mieć na uwadze, by w czasie pracy nie planować innych obowiązków. Efektywną metodą na skupienie się na pracy jest wyłączenie powiadomień z mediów społecznościowych i korzystanie z techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem pomiędzy kolejnymi czynnościami.

Home office a dress code

Dzień spędzony w dresie mimo, że zdaje się być cudownym pomysłem, może mieć negatywny wpływ na terminowe wykonywanie obowiązków. Codzienny strój może być na tyle wygodny, że będzie wywoływać stan odprężenia. Żeby do tego nie doprowadzić warto zadbać o swoją prezencję, szczególnie jeżeli w godzinach pracy zdarzają się zebrania przez internet. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Kontakt ze współpracownikami

W przypadku przejścia na zmiany pracy na system zdalny znikają interakcje biurowe jak codzienne rozmowa przy śniadaniu, wspólny dojazd bądź wyjście na lunch. Do zachowania koleżeńskich relacji ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś jednocześnie z dużą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się spotkanie online przez Skype, Zoom lub Google Meet. Jeżeli czujemy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z pracy też tematów osobistych. W pracy z domu wyjątkowo ważne jest znalezienie stosownego komfortu mentalnego, szczególnie kiedy z rzadka widujemy się z innymi znajomymi.