System bankowy SWIFT – co to?

System bankowy SWIFT – co to?

Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby znaleźć informacje o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z podstaw efektywnego działania międzynarodowej bankowości.

Po co nam system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SEPA, SORBNET i Express Elixir.Na świecie wdrożone są także przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.

Co jest więc główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: info@flobo.io