Określenie „leasing” pożyczone zostało z języka angielskiego. W tłumaczeniu na języku polski znaczy to samo, co polskie „dzierżawić”. Wielu krajowych przedsiębiorstw decyduje się wydzierżawić bądź wypożyczyć nie tylko ruchomości, czyli na przykład maszyny albo samochody, ale także lokale oraz grunty. W wielu przypadkach leasing jest znacznie korzystniejszym wyjściem niż ich kupno, zwłaszcza wtedy, kiedy ich zakup jest powiązane z pożyczeniem pieniędzy z banku.
Leasing samochodów i maszyn – z jakiego powodu jest to opłacalne?
Zdecydowanie najczęściej przedmiotem leasingu są samochody ciężarowe oraz wszelakie urządzenia budowlane. Wybierają go wyjątkowo często niewielkie oraz średnie firmy, których budżet jest zbyt mały, by mogły sobie pozwolić na ich zakup. Leasing daje tym przedsiębiorcom także dodatkową korzyść – mogą zmniejszyć swoje zobowiązania wobec fiskusa, gdyż właściciel firmy może wliczyć ratę leasingu w wydatki.
Leasing samochodów i maszyn – co może obejmować leasing?
Urządzenia budowlane oraz samochody ciężarowe to nie jedyne rzeczy, które można wziąć w leasing. Mnóstwo specjalistów wybiera na przykład leasing sprzętu medycznego. Z takiej formy leasingu wyjątkowo chętnie korzystają między innymi właściciele właśnie otwartych gabinetów stomatologicznych, aptek oraz gabinetów weterynaryjnych. Oferta leasingowa jest dzisiaj tak szeroka, że można wypożyczyć też sprzęt niezbędny w biurze: skaner, drukarkę, komputer, a nawet software. Z leasingu mogą skorzystać też właściciele sklepów, gdyż przedmiotem leasingu mogą być kasy fiskalne. Biznesmeni, którzy zamierzają być konkurencyjni na rynku powinni stale ulepszać prowadzone przez siebie firmy, szczególnie jeśli są to firmy z branży produkcyjnej – ich rozkwit wiąże się bowiem ze stałą modernizacją linii produkcyjnych.