Jak wiadomo, przed przyznaniem nam kredytu, bank dokładnie analizuje zdolność kredytową wnioskodawcy. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Jakie czynniki są najważniejsze? Jak nietrudno się domyślić, najistotniejsza jest z pewnością wysokość naszych przychodów. Sprawdzając zdolność kredytową, pracownik banku sprawdzi również to, jak często je otrzymujemy oraz określi ich pochodzenie. Istotny będzie też wiek kredytobiorcy, liczba mieszkańców w jego lokalu oraz to, czy w porę spłacaliśmy dotychczasowe długi – to ostatnie ma zazwyczaj największe znaczenie. Porównując to z wartością pożyczki oraz liczbą rat, instytucja bankowa decyduje, czy mamy możliwość go bez problemów spłacić. Co natomiast, jeżeli kredyt nie będzie nam udzielony?
Kto może wziąć kredyt bez historii kredytowej?
Na szczególne trudności powinni przygotować się klienci, którzy nie brali dotąd ani jednego kredytu. Zaliczają się do tego grona przede wszystkim studiujący oraz klienci, którzy na rynku pracy działają od niedawna. Z faktem, że kredyt nie będzie im udzielony, muszą liczyć się także emeryci. Odmowa banku nie zawsze jest jednak impulsem ku temu, by postawić na usługi parabanków. Znacznie korzystniejszym wyjściem będzie wszak wzięcie kredytu bankowego, który będzie osiągalny bez spełnienia restrykcyjnych kryteriów.
Jak uzyskać kredyt bez historii kredytowej?
Poszczególne banki ustalają kryteria mniej restrykcyjne niż zazwyczaj. Wyszukanie oferty dostosowanej do naszej zdolności bywa jednak naprawdę problematyczne. Dlatego w podobnych przypadkach warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Doradca kredytowy pomoże znaleźć odpowiednią ofertę oraz poinstruuje, jak uniknąć pomyłek. A te, jak łatwo się domyślić, przynoszą czasem poważne konsekwencje, gdyż problemy ze spłatą pierwszego kredytu najczęściej przeszkadzają w uzyskaniu kolejnych.