Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

krajowy system faktur, faktury ustrukturyzowane

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednakże finalnie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle zdefiniowaną strukturę danych opisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, ale dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie doskonale czytelny. Za sprawą tego, że faktury mają jednolitą strukturę bez względu na to jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to ważna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – bardziej wnikliwa kontrola systemu podatkowego

Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), szybciej dostaną zwrot VAT, a także nie muszą przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: info@flobo.io