Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Poza tym jest to również najlepsze rozwiązanie dla firm poszukujących nowych sposobów pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak polega faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O jakich zasadach muszą wiedzieć firmy, które postawią na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co zyskamy?

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on połączeniem rozmaitych rodzajów umów, a wykup długów będzie tylko jego częścią. Polega on na wykupieniu zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy doradztwo biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają przepisy prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla firm?

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring są niekiedy naprawdę zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których efektem mogą okazać się duże straty, należy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wtedy odpowiednie umiejętności, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego wybór oferty dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, ale zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się podpisania niekorzystnej umowy.