TM Technologie – oświetlenie bezpieczeństwa

TM Technologie – oświetlenie bezpieczeństwa

Coraz więcej budynków oraz pomieszczeń jest wyposażonych w tzw. oświetlenie bezpieczeństwa. Najczęściej występują w kształcie podświetlanych, zielonych lub czerwonych prostokątów z charakterystyczną grafiką. Znajduje się na nich napis “Wyjście ewakuacyjne” lub obrazek biegnącego człowieka oraz strzałki w stronę drzwi. To właśnie nazywane jest przez fachowców oświetleniem bezpieczeństwa.

W jakim celu zakłada się oświetlenie bezpieczeństwa?

Oświetlenie bezpieczeństwa powstało po to, by zadbać o znajdujące się w budynku osoby. Może się zdarzyć, że w przypadku awarii , czy pożaru ludzie zachowują się w sposób intuicyjny. Tego typu sytuacja wywołuje panikę, co z kolei może spowodować ogólny chaos. Ucierpieć mogą przede wszystkim ludzie, ale również maszyny i przyroda. Dlatego też kluczowe jest przeprowadzenie szybkiej ewakuacji. Nieocenioną pomocą okazuje się wtedy oświetlenie bezpieczeństwa.

Oświetlenie bezpieczeństwa – działanie i rodzaje

Oświetlenie bezpieczeństwa jest wykorzystywane przede wszystkim w budynkach publicznych oraz dużych zakładach przemysłowych. Poszczególne normy i rozporządzenia regulują, jakie wymogi musi spełniać oświetlenie i, w jakich pomieszczeniach oświetlenie bezpieczeństwa musi być bezwzględnie umieszczone. Są to między innymi: teatry, stadiony, a także duże kluby. Szczególnie istotne jest oświetlenie strefy otwartej, drogi ewakuacyjnej oraz stref podwyższonego ryzyka.