Dobierz rodzaj kłódki do swoich potrzeb

Dobierz rodzaj kłódki do swoich potrzeb

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch bazowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny jest bębenek, włamywacz bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane cechy. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym spotykane dostępne też kłódki ze stali (głównie nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.